آشنایی با میکروسکوپ رامان کانفوکال

نوع مقاله : مقاله علمی

نویسندگان

1 مسئول دپارتمان نانومترولوژی / شرکت آریا فن ورزان

2 کارشناس نانو مترولوژی / شرکت آریا فن ورزان

چکیده

طیف سنجی رامان به عنوان یک تکنیک قدرتمند غیر مخرب در بین تمام تکنیک­‌های تحلیلی موجود شناخته شده است که از پراکندگی غیر الاستیک بین فوتون‌­های نور فرودی و مولکول­‌ها ناشی می‌­شود. با استفاده از طیف سنجی رامان می‌­توان از ویژگی‌­های منحصر به فرد مانند ترکیب مولکولی، برهم‌کنش مولکولی، تجزیه و تحلیل فاز، خصوصیات چند شکلی و بلورینگی بدون نیاز به آماده‌سازی نمونه اطلاع یافت.
ترکیب طیف‌سنجی رامان با تمام ویژگی­‌های ذکر شده و تکنیک میکروسکوپی، یک تکنیک­ جدید است که می‌­تواند اطلاعات ارزشمندی را نه تنها از سطح نمونه بلکه از عمق نمونه ارائه دهد، این تکنیک میکروسکوپ رامان کانفوکال است که به طور گسترده­ای به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار تحلیلی در دهه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.
با استفاده از این تکنیک علاوه بر بزرگ‌نمایی بالای نمونه و تجزیه و تحلیل رامان با نقطه اثر لیزری، آنالیز عمقی نمونه قابل دستیابی خواهد بود. میکروسکوپ رامان کانفوکال در بسیاری از زمینه‌­های مختلف از جمله علم مواد، پلیمرها، فیلم­‌های نازک، نیمه هادی­‌ها، ویژگی­‌های گرافن/کربن، داروسازی، لوازم آرایشی و بهداشتی، پزشکی قانونی، زمین‌شناسی، کانی‌شناسی و علوم زیستی استفاده می­‌شود.
در این مقاله تئوری طیف سنجی رامان بصورت مختصر مرور شده است سپس مکانیزم میکروسکوپ رامان کانفوکال مورد بحث قرار گرفته است. انتظار می‌­رود که آشنایی با این تکنیک منجر به درک مفیدی از ویژگی‌­های فیزیکی و شیمیایی ترکیبات آلی و معدنی شود.

کلیدواژه‌ها

موضوعات